Tekintse meg, hogyan támogatjuk a világ első szélenergiával hajtott óceánjáró autószállító-hajó fejlesztését.
Valamikor réges-régen a globális kereskedelem óriás vitorláshajói szelték át az óceánokat, hogy összekössék a kontinenseket, és megteremtsék az új világot. Évszázadokkal később bezárul a kör, és a fenntartható energia iránti igényünk arra késztet minket, hogy ismét a természet mindenütt jelenlévő energiáját, a szelet használjuk fel.
Napjainkban a modern technológia és az innováció révén a Volvo Cars is szerepel a 11 partner között, akik az Orcelle Wind ‑ a világ első szélenergiával működő mélytengeri RoRo-rendszerű (roll-on-roll-off) személy- és tehergépjármű-szállító hajójának ‑ kifejlesztésében egyesítik erőiket. Az ilyen típusú hajókat személygépkocsik és teherautók nemzetközi tengeri szállítására tervezték, például Európából az Egyesült Államokba.
Képzelje el: a jövőben több ezer Volvo elektromos autó hajózik át az Atlanti-óceánon fenntartható szélenergiával. Ez azért fontos, mert a mai tengeri szállítás teljes mértékben a fosszilis energiahordozókra támaszkodik – egyes hajók óránként több ezer liter gázolajat égetnek el -, a járműveink szállításával kapcsolatos CO2-kibocsátás pedig hozzájárul az egyes autók teljes életciklusa során keletkező kibocsátáshoz. Ha tehát el akarjuk érni a célunkat, hogy 2040-re klímasemleges vállalattá váljunk, minden közreműködő tényező számít.
A projekt koordinátora a norvég Wallenius Wilhelmsen, amely egy globális RoRo-rendszerű hajózási vállalat, és a célja, hogy az Orcelle Wind 2026 végén vagy 2027 elején megkezdje a hajózást. Az Orcelle Wind az első hajó az úgynevezett Oceanbird koncepcióból, amely elsősorban szélhajtású hajókra vonatkozik. A koncepció azt mutatja, hogy elméletileg akár 90 százalékkal is csökkenthető a hajók kibocsátása, ha valamennyi, a kibocsátást befolyásoló tényezőt összehangolják.
A Wallenius Wilhelmsen és a projektpartnerek ‑ köztük a Volvo Cars ‑ összesen 9 millió eurós Horizon Europe finanszírozást biztosítottak a RoRo-vitorláshajó megépítésének a támogatására. A Horizon Europe az EU legfontosabb kutatási és innovációs finanszírozási programja. A következő öt évben az Orcelle Wind a szélenergia-hajtású hajó tervezési, építési és üzemeltetési aspektusain áthaladva kel életre.
Az Orcelle Wind 220 méter hosszú lesz, és több mint 7000 autó befogadására lesz alkalmas. Emellett képes lesz ömlesztett áruk és guruló berendezések szállítására is.
Roger Strevens, a Wallenius Wilhelmsen globális fenntarthatósági alelnöke elmondta: „A Horizon Europe uniós finanszírozása azt mutatja, hogy a koncepció kiállta az uniós finanszírozó hatóságok vizsgálatát, támogatásukkal bizalmat szavaztak nekünk.“
Partnerként az a szerepünk, hogy a felhasználói szemléletünket biztosítsuk. Megvizsgáljuk a tisztán elektromos autóinkat szállító hajókkal szemben támasztott igényeinket, és hozzájárulunk az ellátási lánc kialakításának az elemzéséhez. Nekünk pedig saját kérdéseinket kell megválaszolnunk: hogyan tervezzük meg a megrendeléstől a forgalmazásig tartó folyamatot, ha a szélenergiával hajtott tengeri szállítás időigényesebb, miközben ügyfeleink elvárásainak is meg kell felelnünk?
Az uniós támogatást a 11 partner között osztjuk fel ‑ így mindannyian különböző szempontokkal tudunk hozzájárulni, remélhetőleg megteremtve a szélenergia-hajtás 360 fokos perspektíváját. A témakörök között szerepel az időjárás szerinti útvonaltervezés, a hajótervezés, az ellátási lánc összehangolása, a személyzet képzése, valamint a próbafúrótorony telepítése egy meglévő hajóra. A projekt célja, hogy az Orcelle Wind készen álljon a kereskedelmi forgalomra.
Az uniós projekt a teljes körű demonstrációhoz és adatgyűjtéshez szükséges beruházásokat a szárnyashajók fejlett modelljeivel és eszközeivel ötvözi. A bemutató hajón túl a partnerek a modelleket és eszközöket több hajótípusra vonatkozó fejlett koncepcionális tervek és üzemeltetési tervek kidolgozására fogják használni, amelyek a szárnyas megoldás alkalmazására szolgálnak.
Anna Karamigkou PhD, az Európai Bizottság projektfelelőse elmondta: „Az Orcelle projekt fontos lépés afelé, hogy jelentős mértékben áttérjünk a szélenergiára, mint fő meghajtórendszerre. Egy olyan technológiával, amely a hajók ilyen nagy százalékát érinti, és amely képes drasztikusan csökkenteni a hajózásból származó károsanyag-kibocsátást, úgy látjuk, hogy az EU számára nagyszerű társadalmi hasznot tehet lehetővé ez a projekt.“
Staffan Johannesson, az ellátási láncunk fenntarthatóságért felelős vezetője szerint az ehhez hasonló projektekben rejlő lehetőségek, amelyekben más vállalatokkal együttműködve új megoldásokat dolgozunk ki, jó példát jelentenek arra, hogy számtalan módon kell csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást a vállalat valamennyi tevékenységében.
„Folyamatosan vizsgáljuk a fenntarthatósági lehetőségeket az ellátási láncunk minden területén, sőt a teljes vállalatunkban. Kezdeményezéseink listája folyamatosan bővül, miközben a törekvésünk felé haladunk, hogy 2040-re klímasemleges vállalattá váljunk.“
Bővebben az Oceanbird koncepcióról: https://www.theoceanbird.com/the-oceanbird-concept/
forrás Volvo press